Dzięki organizacji Pikniku Obywatelskiego w ramach programu „Debiuty w partycypacji” udało nam się osiągnąć następujące efekty:
- integracja i aktywizacja społeczności: piknik Obywatelski przyciągnął dużą liczbę mieszkańców, co świadczy o ich zainteresowaniu przyszłością wspólnej przestrzeni.
- zebranie opinii i diagnoza potrzeb: podczas pikniku poprosiliśmy uczestników o wypełnienie ankiet, dzięki czemu udało nam się zebrać cenne informacje na temat oczekiwań i potrzeb mieszkańców w odniesieniu do planowanego zagospodarowania działki oraz działań, które mogą się na jej terenie odbywać.
Ze względu na duże zainteresowanie projektem oraz zaangażowanie mieszkańców podjęliśmy decyzję o jego kontynuacji. Opracowaliśmy wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu Nowe FIO, w którym stawiamy sobie za cel stworzenie społecznej koncepcji zagospodarowania gminnej działki. Działania obejmują cykl spotkań bogatych w różne formy zaangażowania partycypacyjnego mieszkańców, które zrealizujemy wspólnie z architektkami i specjalistką ds. partycypacji. Efektem będzie profesjonalny projekt architektoniczny, który uwzględni potrzeby różnych grup społecznych oraz kompleksowy raport społeczny, dokumentujący wyniki pogłębionej diagnozy potrzeb i pomysłów mieszkańców.
Ponieważ chcemy doprowadzić do realizacji przedsięwzięcia będziemy również wspierać gminę Baranów w aplikowaniu o środki w ramach konkursu organizowanego przez LGD Zielony Pierścień na przełomie września i października 2025 roku. Celem konkursu jest rozwój ogólnodostępnej, niekomercyjnej infrastruktury służącej aktywizacji i integracji społeczności lokalnych. Wypracowanie profesjonalnej koncepcji zagospodarowania działki z wyprzedzeniem znacząco zwiększy szanse gminy na uzyskanie dofinansowania. Ponadto w projekcie przewidzieliśmy środki finansowe na opracowanie wniosku granatowego.
Dzięki programowi „Debiuty w partycypacji” zorganizowaliśmy we wsi Łukawica piknik obywatelski. Chcieliśmy włączyć mieszkańców w proces decydowania o przeznaczeniu i zagospodarowaniu gminnej działki, która mogłaby być przeznaczona na wspólną przestrzeń. Projekt stanowi odpowiedź na potrzebę wspólnotowego decydowania o miejscu, które ma służyć wszystkim – od najmłodszych po seniorów. Podczas realizacji postawiliśmy na metody partycypacyjne umożliwiające uczestnikom wyrażenie swoich potrzeb i pomysłów. Piknik obywatelski zorganizowaliśmy 22 września 2024 roku we wsi Łukawica.
Podczas spotkania:
– zaprezentowaliśmy wystawę „Zainspiruj się”: przedstawiliśmy różne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni, w tym naturalne place zabaw, ciekawe realizacje z całego świata oraz koncepcje budynku świetlicy. Wzbogaciliśmy wystawę również o różne formy aktywności. Zdjęcia inspirujących projektów i aktywności miały pobudzić wyobraźnię i pomóc mieszkańcom w formułowaniu własnych propozycji. Daliśmy mieszkańcom również możliwość oceny tych propozycji – uczestnicy otrzymali naklejki – serduszka i nalepiali je na tych elementach wystawy, które podobały im się najbardziej.
– przeprowadziliśmy spacer badawczy po terenie przeznaczonym na świetlicę i plac zabaw, podczas którego mieszkańcy mogli wskazać konkretne miejsca i opisać swoje wizje na żywo. Ten element zdominował spotkanie i przerodził się w rozmowy, również w podgrupach. Ze względu na dużą liczbę osób oraz ich dynamikę rozmawialiśmy w kręgu. W rozmowach wzięli udział mieszkańcy w każdym wieku.
– co gdzie i dlaczego? – mieszkańcy mieli za zadanie narysować na planie terenu gminnego te elementy, które są dla nich istotne, a następnie omówić swoje pomysły wraz z innymi. Do tego zadania udało nam się zaangażować niewielką liczbę osób. Na tym etapie nadal dominowały rozmowy mieszkańców.
– tworzenie makiety wymarzonej przestrzeni. Do tego działania udało nam się zaprosić głównie rodziny z dziećmi, warsztat przerodził się w zabawę.
– ankieta: przeprowadzimy wśród mieszkańców badanie ankietowe, mające na celu zebranie informacji na temat ich oczekiwań i preferencji dotyczących funkcji i działalności nowej świetlicy. Ankieta była dostępna zarówno w formie papierowej podczas pikniku, jak i online, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Opinie mieszkańców zostały zebrane w raporcie, który chcemy zaprezentować na Radzie Gminy zarówno wójtowi jak i radnym. Złożyliśmy w tej sprawie formalny wniosek i w tym momencie czekamy na oficjalną informację w tej sprawie. Jeśli wystąpienie nie dojdzie do skutku wówczas raport zostanie przekazany wójtowi, radzie gminy, a także udostępniony na stronie www fundacji Cultus, tak aby jego wyniki dotarły do uczestników pikniku i innych mieszkańców.
– raport z działania – ponadto opracowaliśmy raport z przebiegu naszego spotkania zawierający podsumowanie wyników ankiet. Złożyliśmy również formalny wniosek o możliwość prezentacji raportu na Radzie Gminy, tak aby przedstawić nasze przedsięwzięcie oraz zaangażować gminę w działania, które zaplanowaliśmy na przyszłość. Niestety w roku 2024 prezentacja na Radzie Gminy okazała się niemożliwa. Nadal czekamy na formalne zaproszenie od przewodniczącego Rady.