„Wokół ceramiki raku” – Warszawska Ceramika

RAKU jest techniką wypalania ceramiki, która pochodzi z Japonii. Wykonuje się w niej czarki służące do ceremonii parzenia herbaty. Nazwa RAKU jest tłumaczona jako „radość”, „komfort” lub „szczęście w przypadku”. Szczególnie to ostatnie doskonale pasuje do tego, co się dzieje w piecu podczas wypału. W drugiej połowie XX wieku metodą tą zainteresowali się Amerykanie, którzy połączyli szybki proces wypału z redukcją dopływu tlenu do czerepu po wyciągnięciu go z pieca. Ta różnica pozwoliła na rozwinięcie tradycyjnego raku o wiele technik dekorowania. Doprowadziło to do konfliktu pomiędzy ceramikami japońskimi (dla których raku ściśle łączyło się z wypałem czarek do ceremonii parzenia herbaty) a amerykańskimi naśladowcami wypalającymi tak wszelką ceramikę, którzy w związku z tym zaproponowali dla swoich metod nazwę UKAR.

Na wystawie zaprezentowane są prace wykonane różnymi odmianami technik amerykańskiego raku. Będzie to zarówno ceramika użytkowa, dekoracyjna jak i rzeźba. Dopełnieniem i doskonałą ilustracją obiektów na wystawie będą fotografie ukazujące proces wypału raku.

Wystawa zorganizowana przez Fundację Cultus, Pracownię Artystyczną Alchemicus oraz Warszawską Ceramikę, grupę ceramików działających w Warszawie i okolicach, których celem jest promocja współczesnej ceramiki unikatowej. Autorem zdjęć jest Łukasz Perkowski współtworzący Warszawską Ceramikę. Pozostali współtworzący grupę i wystawę to: Andrzej Bero, Kasia Stefańska Białek, Małgosia Chmielińska, Andrzej Chybowski, Marianna Dudek, Małgosia Fotek. Patrycja Karolak, Joasia Krukowska, Łukasz Kuczyński, Joanna Maciąg, Małgosia Miękina, Kasia Modrzejewska, Kasia Stefaniak, Magda Zaborowska.

Współorganizatorem jest Zarząd Dróg Miejski m. st. Warszawy

wokol ceramiki Raku